Dialog med aktørerne i pantsystemet

Formålet med Kontaktudvalget er gennem transparens og dialog at sikre medlemmerne af Kontaktudvalget en tilfredsstillende bred involvering og indflydelse op mod Dansk Retursystems bestyrelse.

Et godt samarbejde er afgørende

Kontaktudvalget vil favne bredt og supplere på de centrale områder op mod bestyrelsen, og samtidig arbejde med specifikke emner i regi af Kontaktudvalget. Fundamentet for at skabe verdens bedste pantsystem ligger i et godt samarbejde med Dansk Retursystems interessenter, hvoraf Kontaktudvalget udgør en vigtig rolle og bidrager til at tage et samfundsmæssigt ansvar.

Hvem kan blive medlem?

Kontaktudvalget består af udbydere (producenter, importører og mellemhandlere), detailhandlen samt interesseorganisationer – alle med tilknytning til branchen.

Kontaktudvalget er for interessenter, der ikke er ejere eller sidder i bestyrelsen, men ønsker at kunne følge med og præge udviklingen af pantsystemet, herunder at understøtte Dansk Retursystems strategi- og CSR-indsatser.

Alle har som udgangspunkt mulighed for at blive medlem af Kontaktudvalget. Forudsætningen for at være medlem af Kontaktudvalget er dog, at medlemmerne ikke må være en del af Dansk Retursystems ejerkreds, bestyrelse eller på anden måde være repræsenteret i Dansk Retursystems øvrige faste udvalg eller være ansat i virksomheden.

AB InBev Denmark

Kontaktperson: Simon Nyvang
E-mail: Simon.nyvang@ab-inbev.com

Aqua D’or Mineral Water A/S ​

Kontaktperson: Henning Pedersen
E-mail: henning.pedersen@danone.com

Coca Cola Nordic Services ApS ​

Kontaktperson: Annette Spanggaard
E-mail: aspanggaard@coca-cola.com

Danmarks Restauranter & Cafeer (DRC)

Kontaktperson: Jakob Zeuthen
E-mail: : jaz@thehost.dk

Danske Ølentusiaster

Kontaktperson: Helle Larsen
E-mail: helle.larsen@ale.dk

Kontaktperson: Martin Nygaard Diedrichsen
E-mail: martin.nygaard.diedrichsen@ale.dk

Dansk Retursystem A/S​

Heidi Schütt Larsen
Lars Krejberg Petersen​
Stina Buchtrup Nielsen

Forbrugerrådet 

Hansen & Co. A/S ​

Kontaktperson: Claus Hansen
E-mail: claus@hansenco.dk

Innocent Drinks​

Kontaktperson: Nikolaj Dahl-Jensen​
E-mail: nikolaj.dahljensen@innocentdrinks.dk

Nemlig.com – E-handel

Kontaktperson: Hjalte Nymark Frostholm
E-mail: hnf@nemlig.com

Nærbutikkernes Landsforening

Kontaktperson: Jesper Lundberg
E-mail: jl@nbl-landsforening.dk

One Pint A/S​

Kontaktperson: Henrik Kirkegaard
E-mail: henrik@onepint.dk

Orana Denmark A/S​

Orkla Foods Danmark A/S​

Kontaktperson: Emilie Funder Hocke
E-mail: emilie.funder.hocke@orklafoods.dk

Peter Skafte ApS ​

Kontaktperson: Peter Skafte
E-mail: peter@skafte.dk

Rynkeby Foods A/S​

Kontaktperson: Martin Hougaard
E-mail: maho@rynkeby.dk

Skanderborg Bryghus

Kontaktperson: Kristian Olesen
E-mail: kro@skanderborgbryghus.com

Spybrew

Kontaktperson: Jens Lynge Larsen
E-mail: jens@spybrew.dk

To ØL

Kontaktperson: Jens Reimer
E-mail: jens@to-ol.dk

For mere information

Ønsker du at vide mere om Kontaktudvalget i Dansk Retursystem eller blive medlem kan du læse mere i formåls- og rammebeskrivelsen for Kontaktudvalget (PDF). Du er også meget velkommen til at kontakte vicedirektør Heidi Schütt.

Heidi Schütt Larsen
Vicedirektør+45 43 32 32 37