Dialog med aktørerne i pantsystemet

Formålet med Kontaktudvalget er gennem transparens og dialog at sikre medlemmerne af Kontaktudvalget en tilfredsstillende bred involvering og indflydelse op mod Dansk Retursystems bestyrelse.

Et godt samarbejde er afgørende

Kontaktudvalget vil favne bredt og supplere på de centrale områder op mod bestyrelsen, og samtidig arbejde med specifikke emner i regi af Kontaktudvalget. Fundamentet for at skabe verdens bedste pantsystem ligger i et godt samarbejde med Dansk Retursystems interessenter, hvoraf Kontaktudvalget udgør en vigtig rolle og bidrager til at tage et samfundsmæssigt ansvar.

Hvem kan blive medlem?

Kontaktudvalget består af udbydere (producenter, importører og mellemhandlere), detailhandlen samt interesseorganisationer – alle med tilknytning til branchen.

Kontaktudvalget er for interessenter, der ikke er ejere eller sidder i bestyrelsen, men ønsker at kunne følge med og præge udviklingen af pantsystemet, herunder at understøtte DRS’ strategi- og CSR-indsatser.

Alle har som udgangspunkt mulighed for at blive medlem af Kontaktudvalget. Forudsætningen for at være medlem af Kontaktudvalget er dog, at medlemmerne ikke må være en del af Dansk Retursystems ejerkreds, bestyrelse eller på anden måde være repræsenteret i Dansk Retursystems øvrige faste udvalg eller være ansat i virksomheden.

Danske Ølentusiaster

Kontaktperson: Cæcilie Morild
E-mail: cmo@ale.dk

Kontaktperson: Martin Nygaard Diedrichsen
E-mail: martin.nygaard.diedrichsen@ale.dk

Nærbutikkernes Landsforening

Kontaktperson: Jesper Lundberg
E-mail: jl@nbl-landsforening.dk

Danmarks Restauranter & Cafeer (DRC)

Kontaktperson: Maja Rosenstock
E-mail: mro@thehost.dk

Forbrugerrådet 

Nemlig.com – E-handel

Kontaktperson: Hjalte Nymark Frostholm
E-mail: hnf@nemlig.com

Coca Cola Nordic Services ApS ​

Kontaktperson: Annette Spanggaard
E-mail: aspanggaard@coca-cola.com

Aqua D’or Mineral Water A/S ​

Kontaktperson: Henning Pedersen
E-mail: henning.pedersen@danone.com

Nørrebro Bryghus A/S​

Kontaktperson: Michael Rahbek
E-mail: mra@noerrebrobryghus.dk

Peter Skafte ApS ​

Kontaktperson: Peter Skafte
E-mail: peter@skafte.dk

Hansen & Co. A/S ​

Kontaktperson: Claus Hansen
E-mail: claus@hansenco.dk

One Pint A/S​

Kontaktperson: Henrik Kirkegaard
E-mail: henrik@onepint.dk

Rynkeby Foods A/S​

Kontaktperson: Martin Hougaard
E-mail: maho@rynkeby.dk

Orkla Foods Danmark A/S​

Kontaktperson: Emilie Funder Hocke
E-mail: emilie.funder.hocke@orklafoods.dk

Orana Denmark A/S​

Kontaktperson: Jacob Juul Nordam Larsen
E-mail: jacob.jull@orana.dk

Innocent Drinks​

Kontaktperson: Nikolaj Dahl-Jensen​
E-mail: nikolaj.dahljensen@innocentdrinks.dk

AB InBev Denmark

Kontaktperson: Simon Nyvang
E-mail: Simon.nyvang@ab-inbev.com

To ØL

Kontaktperson: Jens Reimer
E-mail: jens@to-ol.dk

Skanderborg Bryghus

Kontaktperson: Kristian Olesen
E-mail: kro@skanderborgbryghus.com

Dansk Retursystem A/S​

Heidi Schütt Larsen
Lars Krejberg Petersen​
Stina Buchtrup Nielsen

For mere information

Ønsker du at vide mere om Kontaktudvalget i Dansk Retursystem eller blive medlem kan du læse mere i formåls- og rammebeskrivelsen for Kontaktudvalget (PDF). Du er også meget velkommen til at kontakte vicedirektør Heidi Schütt.

Heidi Schütt Larsen
Vicedirektør+45 43 32 32 37Kontakt via e-mail